X

Mitsubishi Tanabe Pharma America – oral edaravone augustus 2022

12 september 2022

Deze notitie bevat een advies van de Scientific Advisory Council (SAC) van de International Alliance of ALS/MND Associations. De oorspronkelijke tekst is Engelstalig. Vertaald via Google Translate.

Achtergrond

Mitsubishi Tanabe Pharma America (MTPA) is een volledige dochteronderneming van Mitsubishi Tanabe Pharma Corporation (MTPC), opgericht in Japan in 1678. MTPC begon met het bestuderen van een intraveneuze (IV) formulering (Radicava) van edaravone voor ALS in 2001 en werd goedgekeurd voor de behandeling van ALS in Japan en Zuid Korea in 2015, met daaropvolgende goedkeuringen in Canada, Zwitserland, China, Indonesië en Thailand.

Behandeling met Radicava volgt een regime van een initiële behandeling per dag gedurende 14 dagen, gevolgd door een 14 dagen durende behandeling medicijnvrije periode en daaropvolgende cycli van dagelijkse dosering gedurende 10 van 14 dagen, gevolgd door een 14 dagen medicijnvrije periode.

Tijdens de klinische ontwikkeling van IV Radicava begon MTPA met een reeks stappen om te bepalen of een orale schorsing van edaravone zou de IV-formulering kunnen aanvullen of vervangen voor de behandeling van mensen die leven met ALS. Ten eerste moest bio-equivalentie worden vastgesteld om aan te tonen dat het orale edaravon zou kunnen zorgen identieke blootstelling als de gevestigde IV-formulering. Er zijn meerdere onderzoeken uitgevoerd.

Het proces begon met een fase 1, open-label, crossover-onderzoek met een enkele dosis bij 42 deelnemers, waarbij 105 mg oraal edaravone met 60 mg/uur IV-formulering. Door het vergelijken van de farmacokinetiek (hoe het beweegt door het lichaam) van beide, werd geconcludeerd dat de twee formuleringen, in hun respectieve doses, gelijkwaardige blootstelling aangetoond. Dit wordt hier gepubliceerd.

Verder werden twee aanvullende fase 1-onderzoeken uitgevoerd. Eerst werd een placebogecontroleerde, gerandomiseerde, enkelblinde studie van het verhogen van orale doses edaravone van 30 tot 300 mg bij 56 deelnemers voltooid. De tweede studie, waarbij 84 deelnemers betrokken waren, beoordeelde of oraal edaravon een wisselwerking had met andere geneesmiddelen en onderzocht ook mogelijke farmacokinetische verschillen tussen mensen met verschillende raciale achtergronden. In in beide gevallen werd oraal edaravon als veilig en verdraagbaar beschouwd zonder significante effecten op geneesmiddelinteracties of verschillen tussen raciale achtergronden. Deze onderzoeken worden hier gepubliceerd.

Na bio-equivalentie was de volgende stap het uitvoeren van een groot veiligheids- en verdraagbaarheidsonderzoek van orale edaravone in de beoogde klinische dosis. Op 9 december 2021 maakte MTPA de resultaten bekend van de wereldwijde fase 3 klinische studie ter beoordeling van de veiligheid en verdraagbaarheid van oraal edaravon gedurende 24 weken. De studie ingeschreven 185 deelnemers met ALS verspreid over 50 locaties in de Verenigde Staten, Canada, Europa en Japan, waaronder een veiligheidsverlengingsonderzoek op lange termijn van maximaal 96 weken. Geen ernstige bij de behandeling optredende bijwerkingen (TEAE’s) werden gerapporteerd. Verwacht wordt dat deze resultaten zullen worden gebruikt in een regelgevende indiening voor mondelinge edaravone wordt beschouwd als een gelijkwaardige behandeling voor ALS als Radicava, in de rechtsgebieden waar het is momenteel goedgekeurd.

Op 13 mei 2022 werd aangekondigd dat de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) had goedgekeurd RADICAVA ORS en het werd beschikbaar vanaf 16 juni. Vanaf juli 2022 is edaravone suspensie voor oraal gebruik ook wordt beoordeeld in Japan, Zwitserland en Canada.

Tegelijkertijd is MTPA een fase 3b, multinationale, gerandomiseerde, dubbelblinde studie gestart om de dagelijkse dosering van oraal edaravone evalueren in vergelijking met het huidige IV-doseringsregime. Meer dan 48 weken, 380 deelnemers kregen oraal edaravone eenmaal daags of gedurende 10 dagen gevolgd door een 18 dagen durende placebo oponthoud. Deze studie evalueert een vergelijking van verandering in ALSFRS-R als de primaire uitkomstmaat en aanvullende resultaten, waaronder trage vitale capaciteit, kwaliteit van leven (ALSAQ-40). Het is ingesteld om voor te lezen in de tweede helft 2023.

Overzicht

Op basis van het beschikbare bewijs is de SAC van mening dat oraal edaravone veilig lijkt, verdraagbaar en zorgt voor een gelijkwaardige blootstelling van het geneesmiddel aan intraveneuze Radicava. Voor degenen die momenteel toegang heeft tot Radicava, kan het een minder belastend alternatief zijn als het wordt goedgekeurd.

Draag bij aan een oplossing tegen ALS

Meld je nu gratis aan als lid