X

Kookboek voor mensen met kauw- en slikproblemen

9 maart 2021

Diëtiste Ineke van Putten en logopediste Laura van Beijsterveldt, die in de verpleeg- en verzorgingshuizen van de Brabantse zorgaanbieder Mijzo dagelijks te maken hebben met mensen met kauw- en slikproblemen, schreven ‘Het oog wil ook wat’, een kookboek met ruim tachtig gepureerde gerechten.

Dat moet anders, dachten Ineke en Laura. ‘’Temeer’’, legt Laura uit, ‘’omdat het een onderschat probleem is. Niet alleen is het gevaarlijk, mensen kunnen stikken als er eten in hun luchtpijp terechtkomt of een longonsteking ontwikkelen, het is ook in sociaal opzicht heel lastig voor deze groep.’’

Meer dan alleen maar door de blender halen

Ineke: ‘’Het moest vooral een boek worden waarin de presentatie van het gerecht voorop staat. Nu wordt vaak gezegd: ‘gooi de ingrediënten maar door de blender en klaar.’ Maar een gepureerd appeltaartje smaakt zo veel lekkerder als het er ook écht uitziet als een appeltaartje. Of neem een sprits. Als dat er echt uit ziet als een koekje, proef je ook sprits. Zo werkt dat nou eenmaal in je hoofd.‘’

Er komt geen ingewikkelde keukentechnologie bij kijken. Je hebt eigenlijk alleen een staafmixer, zeef en spuitzak nodig.

Thema’s

De recepten in het boek zijn onderverdeeld in thema’s; van Pasen tot Bella Italia, van high tea tot ‘naar de friettent’, van ijssalon tot rijsttafel en van snoeperijen tot barbecue. Stuk voor stuk zijn het zogeheten dikgladvloeibare recepten. Dat wil zeggen gepureerd, zonder stukjes. Laura: ‘’We hebben vooral gekeken naar feestelijke momenten en speciale gelegenheden en daar de recepten bij gezocht. Want er is niets zo vervelend om bij zo’n gelegenheid verstek te moeten laten gaan omdat je toevallig niet zo goed kunt kauwen en slikken.‘’

Bestellen

Het boek van Laura en Ineke  is in een oplage van vooralsnog duizend exemplaren gedrukt waarvan een groot aantal al is uitgedeeld op de zorginstellingen van Mijzo in Brabant. Het boek dat 22,50 euro (exclusief verzendkosten) kost, kan besteld worden via www.mijzo.nl/kookboek-het-oog-wil-ook-wat.

Draag bij aan een oplossing tegen ALS

Meld je nu gratis aan als lid